Gledanje telvizije za decu ima dobre i loše strane. Stručnjaci se slažu da je više onih loših. Kada je gojaznost dece u pitanju, mišljenja su jedinstvena.
Kod dece i omladine dužina vremena provedenog ispred ekrana jeste u direktnoj vezi sa povećanjem telesne težine i debljanjem. Vreme provedeno ispred televizora ima najveći uticaj na dobijanje prekomerne telesne težin. Ako su mala deca u sobi gde je upaljen televizor, čak i ako ga aktivno ne gledaju, pod većim su rizikom da budu gojazna. Mnogi roditelji koriste TV kao zamenu za bebisiterku.
Koji su to faktori koji dovode do povećanja telesne težine dece koja prekomerno gledaju televiziju?
- Uz TV se često jede hrana bez kontrole i to obično bude nezdrava hrana
- Mnoge TV reklame promovišu nezdrave navike ishrane, hranu koja ima “prazne” kalorije, previše je slana, ili ima previše šećera.
- Svi TV programi, čak i oni edukativni, oduzimaju deci vreme koje bi inače provela u fizičkoj aktivnosti, koja je neophodna za dobar, balansiran razvoj.
- Gledanjem televizije smanjuje se metabolizam, tako da je tada nivo potrošnje kalorija niži nego da se samo sedi i ne radi ništa.
- Deca koja imaju TV u svojoj sobi imaće veću telesnu težinu nego deca koja ne gledaju televizor u dečjoj sobi
Za decu koja imaju višak kilograma, od većeg je značaja smanjiti vreme koje provode ispred ekrana nego sprovoditi dijete.
- Deca i adolescenti ne treba da provode više od 2 sata dnevno ispred ekrana, bilo da gledaju televiziju, igraju elektronske igrice ili koriste kompjuter (izuzima se rad na kompjuteru u školi i domaći zadaci)
- Uzimanje hrane uz gledanje TV programa se nikako ne preporučuje
- Za vreme koje se provodi ispred ekrana dobro je baviti se nekom fizičkom aktivnošću, a ne samo sedeti.